Nemocnice sv. Alžběty
Ambulance

Spirometrie

Spirometrie patří mezi základní plicní vyšetřovací metody, při kterém lékař zjišťuje funkci pacientových plic, případně hodnotí míru poruchy ventilační funkce plic.

Indikací k vyšetření jsou respirační potíže, pocit dušnosti, dlouhodobější kašel, bolesti na hrudi. Vyšetření se provádí opakovaně pro sledování účinnosti léčby. Vyšetření má také význam při posouzení efektu plicní rehabilitace. Spirometrie slouží k odhadu prognózy plicních onemocnění.

Samotná metoda spočívá v měření plicní ventilace, spirometr zaznamenává objem vdechnutého a vydechnutého vzduchu, výdechovou rychlost a další parametry. Dýchání se zaznamenává jako graf, jehož tvar a hodnoty nám pomáhají odhalit příčiny respiračních obtíží a zjistit aktuální stav plící pacienta. Výsledky spirometrie jsou důležité pro stanovení správné diagnózy a stanovení způsobu léčby.

Před vyšetřením je pacient v klidu (alespoň 15 min), bez expozice cigaretovému kouři, chladu, agresivním pachům či vůním (1 hod). Neměl by být po náročném jídle nebo v  těsném oblečení. Vlastní spirometrie se provádí vsedě.

Ordinující lékař

MUDr. Bronislava Viest
221 969 304
Objednat online
Objednat
MUDr. Kateřina Jelínková
221 969 386
Objednat online
Objednat
arrow-right