Post-COVID syndrom je soubor respiračních a nerespiračních příznaků, které přetrvávají po 12 a více týdnech od vzniku onemocnění COVID-19, které patofyziologicky souvisí s tímto onemocněním a nejsou vysvětlitelné jinou příčinou.
Post-COVID syndrom/postižení může pravděpodobně postihnout jakýkoliv orgánový systém, dominantně však poškozuje respirační systém (horní a dolní dýchací cesty a plíce) a snižuje toleranci fyzické zátěže. Často má i své psychické (úzkost, deprese, post-traumatická stresová porucha), dermatologické (telogenní efluvium) případně neurologické (insomnie, cephalea) následky a řadu dalších. [Mayo Clinic 2020, RACGP 2020]
Post-COVID syndrom/postižení může být, v některých případech, oligosymptomatický ev. zcela asymtomatický, pouze s vyjádřenými patologickými nálezy v rámci provedených vyšetření.
Pacient po onemocnění COVID-19 je nejdříve vyšetřován praktickým lékařem méně často jiným lékařem. Toto iniciální vyšetření je zaměřeno na ošetření pacientů v prvních týdnech po překonání COVID-19 a na vyloučení jiné příčiny obtíží.
Pro pacienty s výraznými respiračními obtížemi, případně pro pacienty s polymorfními obtížemi s výrazným podílem respiračních je druhým krokem vyšetření v ambulanci pneumologa.
V případě zjevného extra-pulmonálního postižení pacienta pneumolog či praktický lékař bez odkladu vyřeší nebo odešle k patřičnému oborovému specialistovi (seznam odborností pokrývá pestrou paletu post-COVID a zahrnuje hlavně následující specializace: hematologie, dermatologie, psychiatrie, neurologie, nefrologie, revmatologie, kardiologie, ORL).
Zdroj:
Výběr z odborného materiálu České pneumologické a ftiseologické společnosti ČSL JLP.
Stručný poziční dokument ČPFS ČLS JEP (aktualizace předchozího dokumentu, červen 2021) Kopecký, Skála, Neumannová, Koblížek – pracovní skupina ČPFS ČLS JEP.