Nemocnice sv. Alžběty

Vizitka - Mgr. Josefína Hlavová

Můžete, prosím, představit své vzdělání a odbornou kvalifikaci?

Mám vystudovaného bakaláře z ČVUT z fakulty biomedicínského inženýrství a nyní jsem si dodělala Mgr.

Kurzů mám za svou dobu praxe relativně dost, od manuální lymfodrenáže, cvičení SM systému, kurz pro BPPV (benigní polohové paroxysmální vertigo), drobné kurzy od pana doktora Bitnara – mobilizace, viscerální terapie a další, určitě kurz kinesiotapingu a dále gynekologický kurz zaměřený na svaly pánevního dna a inkontinenci. Také si letos (2024, pozn.)  dodělávám velký kurz od Dr. Koláře – DNS.

Jaké specializace nebo oblasti fyzioterapie se věnujete?

V rámci specializace nejsem vyhraněná, chodí ke mně pacienty se všemi možnými diagnózami. Největší skupinu však tvoří pacienti s bolestmi zad – krční či bederní. Dále pacienti po operacích – zejména těch ortopedických. Nyní se věnuji hodně pacientům s refluxem. Ale v ambulanci fyzioterapie se vše řeší komplexně.

Které kurzy nebo certifikace považujete za nejdůležitější pro svou praxi a proč?

Každý kurz vám něco do praxe dá, tohle se nedá asi konkretizovat. Každopádně velké kurzy, např. DNS trvají třeba rok a během jednotlivých částí normálně pracuju. Je to tak udělané cíleně, aby si každý terapeut nejdřív vyzkoušel věci v praxi a pak měl možnost to i zkonzultovat s kolegy na další části kurzu, což mi vyhovuje.

Na jaký úspěch nebo moment ve své kariéře jste nejvíce hrdí?

Za každou pochvalu od pacienta společně se zprávou, že se jeho zdravotní stav vylepšil, je samozřejmě skvělé. Mám pár případů, kdy jsem dovedla pacienty po polytraumatech z oddělení ARA až domů k běžným denním činnostem a tam je samozřejmě super, že člověk je u celého toho procesu a vidí ty pokroky, ale mně dělají radost i moji pacienti v běžné ambulanci.

Jaké nové techniky nebo trendy ve fyzioterapii vás v poslední době nejvíce zaujaly?

Budu se opakovat, ale fyzioterapie je opravdu tak komplexní, že by byla až škoda, kdybych ve své ambulanci používala jen jednu metodu. V poslední době mám více pacientů s refluxem, ale to je spíše diagnóza, než technika.

Kurzů, co bych si chtěla udělat je spoustu, ale všechny jsou finančně i časově náročné a na ty větší kurzy se čeká klidně i v řádech let. Do budoucna bych chtěla kurz Mojžíšové a dále mě zaujala Feldenkraisova terapie.

 Můžete popsat jeden z nejnáročnějších případů, se kterým jste se setkali, a jak jste k němu přistoupili?

Určitě případy těžkých polytraumat z nemocnic či období covidu pro mě bylo jedno z nejvíce psychicky náročných.

 Jakým způsobem se snažíte neustále zlepšovat své odborné znalosti a dovednosti?

Snažím se mít pevně určené cíle v rámci kurzů, co bych chtěla absolvovat a určitě čtu a vzdělávám se z odborných přednášek. Nejvíc mi dají vždycky kurzy, ale vzhledem k tomu, že jsem nyní dodělávala Mgr. a do toho jeden velký kurz, moc času mi nezbývá a ráda bych se někdy věnovala i jen sama sobě.

Co vás motivuje a baví na práci fyzioterapeuta nejvíce?

Vědomí, že můžu pomoct od trápení a bolesti a zároveň zlepšit pacientovu kvalitu života.

Pozitivní feedback od pacienta, ale i od vedení, by byl skvělý.

Máte nějaké koníčky nebo zájmy, které se prolínají s vaší profesí fyzioterapeuta?

Určitě sport a obecně aktivní způsob života.

arrow-right