Rehabilitace na odděleních následné péče (RHB) je nedílnou součástí komplexní léčby našich pacientů. Cílem RHB péče je zlepšení funkčních schopností pacienta vedoucích ke zlepšení soběstačnosti a komunikace s okolím.
Veškerá RHB a aktivizace pacientů je prováděna denně vyjma víkendů a svátků týmem rehabilitačních pracovníků skládajícím se z fyzioterapeutů, ergoterapeutů a certifikovaných cvičitelů.
Principem je vystavění individualizovaného léčebného rehabilitačního, ergoterapeutického programu s nácvikem dovedností na základě specializovaných vyšetření a funkčních testů. Podle závažnosti fyzických hendikepů a mentálních možností absolvují pacienti RHB jedenkrát nebo dvakrát denně, a to formou individuálního cvičení nebo skupinové terapie.
Veškerá rehabilitace na lůžkovém oddělení probíhá na základě indikace ošetřujícího lékaře.
Účinnost a efekt RHB jsou velmi závislé na závažnosti zdravotního postižení pacienta a jeho chronických onemocněních, se kterými k nám vstupuje, na jeho věku a zejména na aktivní spolupráci pacienta při výkonu jednotlivých cvičení.
Během RHB na našem oddělení používají pacienti námi zapůjčené RHB a kompenzační pomůcky. V případě, že pacient potřebuje kompenzační pomůcky i po odchodu z naší nemocnice, doporučuje fyzioterapeut vyšetření u RHB lékaře ke zvážení vhodnosti a předpisu konkrétní kompenzační pomůcky pro konkrétního pacienta (chodítka, berle, mechanické invalidní vozíky, polohovací pomůcky). Pacient odchází do domácí péče s poukazem na kompenzační pomůcku.
Kontrolovat průběh a obsah RHB cvičení může sám pacient, a i jeho blízcí v tabulce u lůžka pacienta. Bližší a podrobnější informace o probíhající RHB získává pacient při denním kontaktu s fyzioterapeutem. Jeho příbuzní a blízcí mohou informace získat při osobních návštěvách v konzultačních hodinách přímo s fyzioterapeuty.