Nemocnice sv. Alžběty
Aktualita

Děkujeme! 12. květen je Mezinárodní den sester a ošetřovatelek

Děkujeme! 12. květen je Mezinárodní den sester a ošetřovatelek

Vedení Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi blahopřeje všem sestrám a ošetřovatelkám k jejich Mezinárodnímu dni sester a ošetřovatelek, který každoročně připadá na 12. května.

„Děkujeme jim za jejich práci, odhodlání a obětavost, se kterou přistupují sice ke krásné a humánní, ale zároveň velmi těžké profesi. Mají náš obdiv,“ poznamenal k Mezinárodní dni sester a ošetřovatelek Karel Matyska, jednatel Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi. A poslal všem sestrám nemocnice růže. Vedení nemocnice poděkovalo nejen sestrám, ale třeba také sanitářům a všem, kteří se podílejí na ošetřování pacientů.

Mezinárodní den sester a ošetřovatelek se slaví od roku 1965, kdy jej do kalendáře významných dnů zařadila Mezinárodní rada sester, aby vzdala hold Florence Nightingaleové, která se narodila 12. května 1820. Toto britská ošetřovatelka je považovaná za zakladatelku povolání zdravotní sestry, když v 19. stoletím pečovala o zraněné vojáky. V roce 1860 podle dobových dokumentů založila první zdravotnickou školu pro ženy ve Spojeném království.

Díky Nightingaleové se snížila úmrtnost mezi britskými vojáky poté, co zavedla nové hygienické standardy a přišla s prvními modely a principy péče o pacienty. O nich napsala několik knih, které se položily základy ošetřování.

Stala se první ženou v historii, která získala Řád za zásluhy pro britské impérium a také Královský červený kříž.

 

Autorská práva snímku Florence Nightingaleové: SAM OGDEN/SCIENCE PHOTO LIBRARY

crossarrow-right