Nemocnice sv. Alžběty
Aktualita

Otravné pálení žáhy: Refluxu vás v Nemocnici sv. Alžběty zbavíme rehabilitací. Bez prášků a operačních zákroků

Otravné pálení žáhy: Refluxu vás v Nemocnici sv. Alžběty zbavíme rehabilitací. Bez prášků a operačních zákroků

Reflux, známý také jako gastroezofageální refluxní choroba (GERD), je stav, kdy se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu, což způsobuje nepříjemné pálení žáhy, bolesti na hrudi a někdy i kašel nebo chrapot. Tento stav může být velmi nepříjemný a narušovat každodenní život. V Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi přináší naši fyzioterapeuté inovativní přístup k řešení tohoto problému – namísto celoživotního užívání léků či operace dochází pacienti úlevy díky rehabilitaci.

Role bránice a dýchání

Jedním z klíčových faktorů při léčbě refluxu je správná funkce bránice „Řada lidí má narušenou funkci dolního svěrače jícnu, který je spojený s narušenou funkcí bránice,“ vysvětluje Mgr. Josefína Hlavová, fyzioterapeutka z Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi, která se fyzioterapii zaměřené na gastroezofageální refluxní chorobu věnuje.

„Samozřejmě má vliv také to, co jíme, jak jíme, ale i jak sedíme nebo spíme. Principiálně ale platí, že pokud se pacient naučí správně využívat bránici, což je hlavní nádechový sval, kterým jícen prochází, stav se zlepšuje,“ dodává. Fyzioterapie se proto zaměřuje na posílení bránice a zlepšení dechových stereotypů.

Cvičit musí sám pacient

„V rámci terapie se snažím naučit pacienty zapojovat správný dechový stereotyp. Výsledek terapie však především záleží na samotné aktivitě pacienta i mimo ordinaci. Pokud si pacienti pravidelně cvičí a snaží se myslet dech, dechový stereotyp a úleva od refluxu přichází zpravidla velmi rychle,“ nastiňuje Mgr. Hlavová průběh fyzioterapie.

Pacienti mívají dle zkušeností fyzioterapeutky často také hiatové hernie, tedy kýly v oblasti bránice. „Vznikají nošením těžkých břemen, ale i špatným posilováním v posilovně, kdy sportovci zvedají těžké váhy a neumí u toho správně dýchat,“ říká s tím, že i hiatovou kýlu lze cvičením zaléčit.

Stačí 10 – 15 minut denně

Úkolem fyzioterapeuta je ukázat pacientům, jak mají sami cvičit a naučit je správné provedení cviků. „Já pacientům ukáži a naučím je, co a jak mají dělat, na nich je pak cvičit každý den. Netrvá to dlouho, stačí 10 – 15 minut, nevyžaduje to hodinové cvičení. Pro ideální účinek to chce ale opravdu každý den,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

Za jak dlouho takový disciplinovaný pacient dojde k úlevě? „Nerada obecně říkám, co jak dlouho trvá, protože každý pacient je individuální, každý cvičení pojme jinak, každý má jiné regenerační schopnosti, mentální schopnosti, motorické schopnosti… Nyní ale mohu uvést příklad pacienta z praxe, který je velmi disciplinovaný a domnívám se, že cvičil opravdu každý den. Reflux jsme v jeho případě zaléčili zhruba během dvou a půl měsíců. V tomto případě mám k dispozici i rozdíl z RTG a sonografie, které jasně ukazují, že je hiatová hernie zaléčená. Jednalo se ale o mladého pacienta, který byl opravdu aktivní,“ popisuje případ úspěšné léčby Mgr. Hlavová.

Trápí i vás časté pálení žáhy? Objednejte se na konzultaci s našimi specialisty. Objednat se na konzultaci je snadné. Stačí zavolat na naši recepci na telefonní číslo 221 969 338 nebo se objednejte online přímo do ambulance prostřednictvím webového formuláře.

arrow-right