Nemocnice sv. Alžběty
Aktualita

Slavnost sv. Alžběty

Slavnost sv. Alžběty

17. listopadu si naše nemocnice nepřipomíná jen Den boje za svobodu a demokracii, ale i svátek sv. Alžběty, patronky naší nemocnice, jejíž život, který věnovala péči o nemocné a trpící, inspiroval zakladatelky naší nemocnice – řád alžbětinek.

Sv. Alžběta Durynská byla uherská princezna, která žila v Německu. Přes otce byla sestřenicí českého krále Václava I. a jeho sestry sv. Anežky České. Alžběta brzy ovdověla, v Marburgu pod hradem postavila špitál, kde sama denně ošetřovala nemocné, vařila a posluhovala a věnovala se péči o chudé. Její svátek se slaví v katolické církvi 17. listopadu, na den jejího úmrtí. Sv. Alžbětu najdete vyobrazenou na mnoha místech pražského kláštera alžbětinek i naší nemocnice a to v řádovém hábitu, kdy sytí hladového.

Slavnost ke cti sv. Alžběty, kterou mohla naše nemocnice po dlouhé odmlce způsobené koronavirovými opatření v minulosti opět zorganizovat se nesla tak, jak se k dané události patří – bohoslužbou pro zaměstnance a přátelé nemocnice, hostinou i slavnostním obědem pro pacienty.

arrow-right