Aktuality

 
 

Návštěvní doba

 
Své blízké na oddělení lůžkové péče může přijít navštívit od úterý do neděle, i ve svátcích od 14:00 do 17:30.
 

 

Fagotový koncert pro pacienty naší nemocnice

 
 
Fagotový koncert_ink
 
 
 
Děkujeme hudebníkům z fagotového kvarteta Four Direction bassoon quartet za příjemné chvíle, které s nimi naši pacienti strávili při poslechu známých skladeb.

Chodbami nemocnice se linula jak hudba z nejslavnějšího baletu Labutí jezero tak filmové melodie z legendárního amerického westernového filmu Sedm statečných či hudba k filmu James Bond.
 
 
 
 

 

Zooterapie v Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi

 
 
Zooterapie_ink
 
 
 

V rámci zooterapie se naši pacienti setkali s kontaktním minihorse, kozlíkem a psem s canisterapeutickým certifikátem. Všechna zvířata jsou trénována na kontakt s lidmi a jsou zvyklá na přepravu.

Terapie se zvířaty využívá pozitivního působení a léčebného kontaktu zvířete a člověka. Již samotná přítomnost živého tvora většinou vyvolává u klienta pocit klidu a bezpečí. Snižuje stres a napětí. Zvíře má rovněž schopnost vyvolat u člověka silné emoce, a tím podporuje psychickou stimulaci, uvolňuje komunikaci a všeobecně podporuje psychický i fyzický stav klienta.
 
 
 
 

 

Ergoterapie v naší nemocnici

 

Ergoterapie v naší nemocnici prostřednictvím smysluplného zapojování pacientů do tvořivých a pracovních činností usiluje o zachování a využívání jejich schopností, které jsou potřebné pro následné zvládání jejich běžných denních činností.
 
 
182970141_575213426754404_3803330059024075279_n
 
 
 
189312063_830416167898797_5295041440402915432_n
 
 
 
188620889_846059875993636_3780192312787510803_n
 
 
 
187923752_1014041252668971_8346008953253875162_n
 
 
 
 
 

 
 

Hlavní sestra naší nemocnice získala titul "Sestra Sympatie"

 
 
Marcela Tomanová, hlavní sestra v Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi se stala absolutní vítězkou soutěže Sestra sympatie za roky 2019 + 2020 a Sestra sympatie INTERNETU.


GRATULUJEME!!!
 
 
 
Sestra sympatie vyhlášení_cut
 
 
 
Sestra sympatie
 
 
 
 

Park naší nemocnice

 
 
 
WhatsApp Image 2021-05-10 at 15.11.46
 
 
 
 
Rehabilitační péče v naší nemocnici zahrnuje i skupinová aktivizační cvičení, na které v příznivém počasí využíváme přírodní park nemocnice. Letos jsme měli zatím jen pár teplých dnů, přesto se nám je podařilo využít a vzít naše pacienty ven.
 
 
 
 

Zprostředkování audio a video kontaktu pacienta s osobou blízkou

 

Jsme si vědomi, že zdravotní stav pacienta může mít vliv na jeho schopnost samostatně využívat ke komunikaci s osobou blízkou telefonní aparát. Zároveň reflektujeme, že současná doba přináší časté zákazy návštěv na lůžkových odděleních nemocnic, které vedou k odloučení pacienta od vizuálního kontaktu s jeho blízkými. Pacient může mít také blízkého ve vzdálenějších místech naší republiky či v jiných státech, pro něhož nejsou návštěvy možné a pacient by ho rád viděl alespoň prostřednictvím videohovoru.

Proto nabízíme možnost zprostředkování audio i video hovoru za podpory ošetřujícího personálu naší nemocnice po celou dobu hovoru při využití dostupných technických zařízeních.

Tato služba je na objednání u Zdeňky Švehlové z oddělení zákaznické péče, která s Vámi domluví vhodný termín pro uskutečnění hovoru.
 

 

Pacientská linka

 
V případě, že Váš blízký, který je hospitalizovaný v naší nemocnici, nevlastní mobilní telefon, nabízíme možnost spojení přes pacientskou linku, která umožňuje přijímat hovor přímo na lůžku pacienta. Linku je možno využívat každý den od 10:00 do 20:00. Každé oddělení má jednu svoji pacientskou linku, proto je hovor omezen na 15 minut. Pacientské linky na jednotlivé oddělení naleznete v záložce kontakty.
 

 

Ambulance pneumologie nabízí POSTCOVIDOVÝ SCREENING

 
 
Doporučujeme:

  • Po každé hospitalizaci pro COVID-19
  • Po každé ambulantně léčené COVID pneumonii
  • U všech pacientů, kteří mají déle než 6 týdnů od vzniku onemocnění COVID-19 klinické obtíže.
  • Pacientům, kteří prodělali COVID-19 a chtějí si ověřit, že jim onemocnění nezpůsobilo chronické poškození plic
Mezi dlouhodobé následky po prodělání onemocnění COVID-19 patří:

  • Dušnost
  • Kašel
  • Únava, nesoustředěnost
  • Bolesti hlavy
  • Problémy se spánkem
  • Post-pneumonická fibrotizace plic
 
 
 
Plicní
 
 
 
 

 

Otevřeli jsme novou ambulanci respirační fyzioterapie

 
 
Fyzioterapie nebo dechová rehabilitace
 
 
 
Respirační fyzioterapie se zaměřuje na aktivaci dýchacích svalů, usnadnění vykašláváni a reedukaci chybného dechového stereotypu. Patři k podpůrné léčbě u pacientů zejména s diagnózou bronchiálního astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), cystické fibrózy, bronchiektázií, dále u sekundárních dýchacích obtíží, například u neurologických onemocnění. Dechová rehabilitace je vhodná u pacientů s následky po prodělání Covid-19. Po stabilizaci pacienta je jejím cílem snížení dušnosti, podpory optimálního dechového vzoru a dostatečného rozvíjení hrudníku, udržení optimální síly dýchacích i ostatních příčně pruhovaných svalů a postupná adaptace pacienta na zátěž.
 
 
 
 

 

Ježíškova vnoučata

 
Dary Ježíškových vnoučat všechny pohromadě. Za Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi děkuje ředitel nemocnice Karel Matyska a hlavní sestra Marcela Tomanová. Dva z dárků si pacienti užívají už nyní. Velkoplošná televize a databáze filmů pro pamětníky pomohla vytvořit nemocniční kino.
 
 
Kino_Eva tropí hlouposti 18.12.2020
 
 
 
IMG_0292
 
 
 
IMG_0360
 
 
 
 

Přejmenování jednotlivých oddělení následné lůžkové péče

 
Vzhledem k plánovanému budoucímu rozvoji naší nemocnice jsme od 1.11.2020 přejmenovali úseky následné lůžkové péče (NLP) tak, aby jejich názvy reflektovaly druh poskytované péče (Následná lůžková péče) a umístění lůžkového oddělení v jednotlivých patrech budovy.

Všechna naše čtyři oddělení jsou přejmenována následovně:

v 2. patře proti schodům
úsek NLP 2A (původně 3A) Telefon: 221 969 314
v 2. patře vpravo u schodů
úsek NLP 2B (původně 1) Telefon: 221 969 321
v 3. patře proti schodům
úsek NLP 3A (původně 3B) Telefon: 221 969 318
v 3. patře vpravo u schodů
úsek NLP 3B (původně 2) Telefon: 221 969 325
 

 
 

Dárky MČ Praha 4 pacientům

 
Místostarosta MČ Praha 4 Ing. Josef Svoboda Ph.D., zodpovědný za sociální a zdravotní politiku, přijel do naší nemocnice předat dárky občanům P4, kteří jsou v naší nemocnici dlouhodobě hospitalizovaní. Dárky převzala naše sociální pracovnice a pacientům učinily velkou radost. Děkujeme.
 
 
 
Praha 4-soc_small
 
 
 
IMG_0213
 
 
 

Dárky Magistrátu hl. města Prahy pacientů

 
Zástupce magistrátu přiváží do nemocnice Vánoční dárky pro všechny pacienty nemocnice.
 
 
 
 

 
 
Předání dárů
 
 
 

Návštěva zástupců Prahy 2 v naší nemocnici

 
Místostarostka Prahy 2 paní Alexandra Udženija přivezla do Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi dárky pro nemocné seniory z městské části Praha 2, kteří leží hospitalizovaní na odděleních následné péče naší nemocnice. Dárky převzala zdravotně - sociální pracovnice paní Markéta Volfová za doprovodu ředitele nemocnice pana Karla Matyska. Pacienty potěšil milý osobní dopis, kniha o historii Prahy 2 i kosmetický balíček, který jim přivezla.
 
 
 
 
 

 
 

Smutná zpráva

 
 

Se smutkem sdělujeme, že náš tým zdravotníků a ošetřovatelů Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi opustila kolegyně Nina Hustedová.

Nina u nás od jara pracovala jako fyzioterapeut na odděleních následní péče, kde se věnovala dlouhodobě nemocným pacientům, zejména seniorům. Nina byla člověk plný pozitivní energie a životního elánu. Byla v týmu skvělou kamarádkou a úžasnou kolegyní, na kterou jsme se mohli za jakkoliv těžké situace spolehnout. Odešel člověk, jehož práce jsme si nesmírně vážili.

Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi vyjadřuje rodině Niny upřímnou soustrast.

RNDr. Karel Matyska, CSc., jednatel Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi, s.r.o.
 

 
 
 

Deník Metro denně k lůžkům našich pacientů

 

Deník Metro zřídil nové distribuční místo pro své periodikum v Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi. Noviny jsou k dispozici všem příchozím v nemocnici a každý den jsou distribuovány stovce pacientů na oddělení dlouhodobé lůžkové péče, kteří se takto lépe orientují v každodenním dění mimo nemocnici. Čtení je pro pacienty příjemným zpestřením v náročné době uzávěry zdravotnických a sociálních zařízení pro návštěvy.
 
 
 
metro_logo
 
 
 
 

 

Řeholnice a řeholníci při službě potřebným

 
 
bratr Samuel_orez
 
 
 
V době zákazu návštěv na odděleních dlouhodobé lůžkové péče posiluje Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi personální kapacity k zajištění duchovní péče o pacienty. Sociálně-duchovní podporu a kontakt pacientům i personálu v těchto náročných dnech kromě nemocničního kaplana a zdravotně sociální pracovnice poskytují řeholnice a řeholníci hned z několika společenství - františkánky Neposkvrněného Početí Panny Marie, sestry Apoštolátu sv. Františka, Šedé sestry a bratři františkáni.
 
 
 
 

 

Balíčky pro pacienty

 
Dovolujeme si Vám nabídnout možnost přinést balíčky svým blízkým, kteří jsou hospitalizováni v naší nemocnici.

Je možno doručit jídlo v originálním omyvatelném obalu, zabalené ovoce, pití v originálním omyvatelném obalu, originálně balené hygienické potřeby, dopis, novou knihu nebo nový časopis. Vše v přiměřeném množství. Bohužel není možné nosit oblečení mimo předem domluvené výjimky. Balíček prosím označte jménem pacienta a oddělením a nechejte na naší vrátnici. Upozorňujeme, že personál oddělení balíčky na recepci vyzvedává v průběhu dne v momentě, kdy mu to provoz umožňuje.
 

 

Vstup do budovy nemocnice - protiepidemická opatření

 
V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací je každá osoba, která vstupuje do budovy nemocnice povinna vyplnit čestné prohlášení, které je k dispozici na vrátnici nebo ke stažení zde a respektovat protiepidemická opatření nemocnice, která jsou popsána zde.
 

 

Návštěvy u pacientů v terminálním stavu

 
Dnem 21.9. 2020 jsou návštěvy v Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi výjimečně povolovány u pacientů na LDN v terminálním stavu vždy po schválení ošetřujícím lékařem.
 

 

Polohovací pomůcky pro naše pacienty

 
 
Polohovací hadi_cut
 
 
 
Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi obdržela od společnosti Hopi holding darem rehabilitační pomůcky tzv. "sedmičky", které budou sloužit pro polohování dlouhodobě nemocných pacientů.

Správné polohování nemocných je velmi důležité k prevenci dekubitů (proleženin), jež jsou u této skupiny pacientů velkým rizikem.

Tvar čísla 7 kopíruje tělo od hlavy až k nohám a usnadňuje tím polohování ležícího.

 
 
 
 

 

 

Bohoslužba slova nablízko našim pacientům

 
 
 
cut
 
 
 
Ve středu 9.9.2020 se ve 3. patře nemocnice konala bohoslužba slova, kterou pro naše pacienty sloužil náš nemocniční kaplan Mgr. Zdeněk Dubský v hudebním doprovodu krásných písní naši řádové sestry Benedikty.
 
 
 
 
 

 
 

Wifi na oddělení dlouhodobé lůžkové péče

 
 
Ve společenské části chodeb na odděleních dlouhodobé lůžkové péče je k dispozici bezplatná služba WiFi.

 

 

Řádové sestry františkánky pomáhají při ošetřovatelské službě

 
 
 
Františkánky 4
 
 
 
O dlouhodobě nemocné pacienty naší nemocnice se nově starají i sestry františkánky Marie Immaculaty. Posláním tohoto řádu, který patří do velké rodiny bratří a sester sv. Františka z Assisi, je přinášet pokoj a dobro do konkrétních situací lidí mezi kterými žijí a pracují. V naší nemocnici doplnili ošetřovatelský tým. S úctou a vlídností přicházejí ke každému našemu pacientovi, aby mu v této době zajistili nejen ošetřovatelskou, ale i duchovní péči.
 
Františkánky 8
 
 
 
 

 
 

Fyzioterapie a rehabilitace nabízí ordinační hodiny denně i ve večerních časech

 
Ambulance nabízí magnetoterapii, elektroterapii, hydroterapii pro horní i dolní končetiny.

 

 

MUDr. Božetěch Jurenka je novým náměstkem léčebně preventivní péče v naší nemocnici

 
 
Božetěch Jurenka
 
 
 
V březnu 2020 posílil tým Nemocnice sv. Alžběty MUDr. Božetěch Jurenka. Náš nový náměstek léčebně preventivní péče nemocnici přináší bohaté lékařské a manažerské zkušenosti nabyté ve vrcholových pozicích v předních pražských nemocnicích, včetně Ústřední vojenské nemocnice.

Brigádní generál MUDr. Božetěch Jurenka zastával vysoké manažerské pozice také v Armádě České republiky jako náčelník zdravotnické služby Armády České republiky. Významné je i jeho působení ve funkci ředitele odboru vojenského zdravotnictví Ministerstva obrany ČR.

 
 
 
 

 

Podrobné funkční vyšetření plic (Bodypletysmografie)

 
 
 
 
Komplexně vybavená pneumologická ambulance naší nemocnice nabízí podrobné funkční vyšetření plic. Vyšetření je vhodné pro pacienty s dechovými problémy, s podezřením na plicní nemoci, s diagnózou plicního onemocnění. Žádejte poukaz na vyšetření u Vašeho lékaře

 
 
 
 
CODifustik
 
 
 
1Y3A1655_optimized
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Nový plicní lékař

 
S potěšením oznamujeme, že do týmu Nemocnice sv. Alžběty nastoupila prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D. Její specializace pro odbornou péči je alergologie, klinická imunologie a pneumologie. Objednání k paní profesorce Vašákové, která v oboru pneumologie představuje špičku v oboru, je možné prostřednictvím recepce - tel.kontakt: 221 969 338-339.
 

 
 

Pražská Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi se po letech zachránila z insolvence

 
Provoz jedné z největších pražských léčeben dlouhodobě nemocných, Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi, od začátku října převzal Konvent sester Alžbětinek v Praze. Pro nemocnici se 106 lůžky, ambulantní péči a 170 zaměstnanci tak fakticky skončilo čtyřleté období insolvence a nejistoty.

“Jsem rád, že po několika letech složitých jednání se podařilo v areálu zachovat nemocniční provoz a bude sloužit účelu, kterému již slouží 300 let. Chtěli bychom rozvíjet nemocnici tak, aby poskytovala komplexní a konsolidovanou následnou péči o pacienty, a to nejen v oblasti lékařské, ale i psychické, sociální a duchovní,” říká Karel Matyska, jednatel dceřiné společnosti konventu Nemocnice sv. Alžběty na Slupi, která provoz nemocnice převzala.

 
 

 

Duchovní služby

 
 
Vždy v pondělí a středu od 14:30 do 17:30hod bude v naší nemocnici sv. Alžběty působit nemocniční kaplan Mgr. Zdeněk Dubský. Tato služba lze individuálně vyjednat na e-mail adrese: dubsky@alzbetansa.cz tel. kontakt: 221 969 327, nebo požádat o zprostředkování kontaktu staniční sestru oddělení LDN.
 
 

 
 

Duchovní služby v nemocnici

 
Životní situace nemocného člověka bývá velmi složitá a plná ztrát. Nemoc člověka a vyrovnávání se s ní ovlivňuje celá řada faktorů a potřeb – tělesných, sociálních, duševních i duchovních. Vnímání a podpora těchto potřeb napomáhá lepší připravenosti pacienta i jeho nejbližšího okolí zvládat nemoc. Péče o duchovní potřeby se stává nedílnou součástí komplexní péče o nemocné. V nemoci, více než kdy jindy, pokládají lidé otázky po smyslu života, své aktuální životní situace, smyslu nemoci, a samozřejmě také hodnotí svůj dosavadní život. Tyto otázky často vzbuzují touhu po sdílení či odpuštění.

Nemocniční kaplan obvykle chodí v bílém plášti jako personál nemocnice a navštěvuje pacienty, kteří o jeho službu projevili zájem nebo ke kterým ho zavolal ošetřující lékař. Může také obcházet pokoje a nabízet svou podporu těm, u kterých vnímá, že o ni stojí. S každým člověkem pracuje na takové duchovní úrovni, na které pacient či jeho příbuzní jsou. Pokud zjistí, že by dotyčný potřeboval službu duchovního své církve (zpověď, eucharistii), pozve k němu kněze z dané církve.

Kaplan pracuje nejen s nemocnými, ale i příbuznými a někdy i pozůstalými a také je k dispozici personálu nemocnice.